DARBELERLE MÜCADELE YÖNTEMLERİ-6 SEMPOZYUMU KONUŞMACILARI

Süleyman Soylu- T.C. İçişleri Bakanı
Süleyman Soylu- T.C. İçişleri Bakanı
21 Kasım 1969 tarihinde İstanbul’da doğdu. Plevne Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. 1987 yılında siyasete atıldığı Gençlik Kolları’nda İlçe Başkanı ve İl Başkan yardımcılığı yaptı. 1995-1999 yılları arasında Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığı, 1999-2002 arasında ise İstanbul İl Başkanlığı görevlerinde bulundu. 6 Ocak 2008 ve 16 Mayıs 2009 tarihleri arasında Demokrat Parti Genel Başkanlığı yaptı. Bir süre siyasete ara verdikten sonra 12 Eylül 2010 Referandumunda “evet” tercihini anlatmak üzere Türkiye’yi dolaşarak” Demokrasi Buluşmaları” adını verdiği bir dizi seminer düzenledi. 2012 Yılında AK Parti’ye katılan Süleyman Soylu 4. Olağan Genel Kurulu’nda MKYK üyeliğine, ardından AR-GE’den sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Daha sonra 2014 yılında Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu. Süleyman Soylu, 25 ve 26. Dönem AK Parti Trabzon Milletvekili, 24 Haziran 2018’de yapılan Milletvekilliği Genel Seçimleri’nde de 27. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili olarak seçilmiş; 64. ve 65. Hükümetlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, 1 Eylül 2016 tarihinden itibaren de yine 65. Hükümette ve ardından 66. Hükümette de İçişleri Bakanı olarak görev yapmıştır. Süleyman Soylu 67. Hükümet’te yeniden İçişleri Bakanı olarak görev yapmaktadır. 1994 Yılında sigortacılık sektöründe faaliyet gösteren bir aile şirketi kuran Süleyman Soylu evli ve iki çocuk babasıdır.
Prof. Dr. Mahmut Ak -İstanbul Üniversitesi Rektörü
Prof. Dr. Mahmut Ak -İstanbul Üniversitesi Rektörü
1965, Tokat doğumlu. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden mezun oldu. Aynı fakültede Yeniçağ Tarihi Ana Bilim Dalında Araştırma Görevlisi oldu. 1997 yılında “Aşık Mehmed ve Menazırü’l-avalim’i” konulu teziyle yüksek lisans eğitimini tamamlayan Prof. Dr. Ak, “Menazırü’l-avalim (Tahil-Metin)” konulu teziyle 1997 yılında Doktor unvanını aldı.
Av. Yasin Şamlı – İstanbul 2 No'lu Baro Başkanı
Av. Yasin Şamlı – İstanbul 2 No'lu Baro Başkanı
İlk ve orta öğrenimini Erzincan’da tamamladı. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Tıp Hukuku dalında yüksek lisans yaptı. Çeşitli makaleleri ve tebliğleri bulunan İnsan Hakları ve Ceza Hukuku alanlarında dersler verdi. 28 Şubat ve 15 Temmuz darbe davalarında darbecilerin karşısında hukuk mücadelesinde bulunan Av. Şamlı; 28 Şubat’ta başörtülü öğretmen ve öğrencilerin, o dönemde kapatılmak istenen vakıf ve derneklerin avukatlığını üstlendi. 28 Şubat darbecilerinin yargılandığı davalara avukat olarak katılan Şamlı aynı zamanda katsayı mağdurları ile İslami kimlikleri nedeniyle askeriyeden atılanların davalarına da baktı.
Milletin Davası 15 Temmuz Davaları 1 – İstanbul Darbe Davası ve Milletin Davası 15 Temmuz Davaları 2 – Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Davası kitaplarının editörlüğünü yaptı. TCK ve CMK ve Terörle Mücadele yasalarının hazırlık süreçlerinde katkı sundu ve bu çalışmaları kitaplaştırıldı.
Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik görevlerini üstlenen Av. Yasin Şamlı, kurucularından olduğu Uluslararası Hukukçular Birliği’nin Yönetim Kurulu Üyesidir.
Doç. Dr. Hüseyin Yayman – TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı
Doç. Dr. Hüseyin Yayman – TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı
1969 Hatay’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini burada tamamlayan Yayman, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde yaptı. Tez’in adı ‘Türkiye’nin Yönetim Sorunları ve Yeni Yönetim Paradigması’ dır.
Mektebi Mülkiye’de ‘Türkiye’nin İdari Reform Tarihi’ isimli doktora teziyle kamu yönetimi ve siyaset bilimi doktoru ünvanını aldı… Alanında ilk ve tek eser olan bu çalışma daha sonra kitap olarak basıldı. Halen pekçok üniversitede ders kitabı olarak okutulmaktadır.
Türk siyasal hayatı alanında akademik kariyer yapan Doç. Dr. Hüseyin Yayman, Gazi Üniversitesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölümünde öğretim üyesi olarak çalıştı. Akademik bilimsel dergilerde çok sayıda siyasi analizleri yayınlandı. Yayman, başta AK Parti olmak üzere, Türk siyasal hayatı, milliyetçilik, Türkiye’nin toplumsal yapısı alanlarında akademik/bilimsel çalışmalarına devam etmektedir.
Hüseyin Yayman, doktorasını tamamladıktan sonra bir süre ANAR Araştırma şirketinde ve SETA Vakfında danışman/araştırmacı olarak çalıştı. Seçim ve propaganda konusunda AK Parti AR-GE Başkanlığının düzenlediği toplantılarda konuşmacı olarak bulundu. AR-GE Biriminin Siyaset Akademisi programında Türkiye’nin Demokrasi Tarihi ve 2023 Türkiye Hedefi konularında konferanslar verdi.
Üniversitedeki akademik çalışmaları yanında farklı gazetelerde siyasal analizler yazan Hüseyin Yayman, Hürriyet Gazetesinde bir süre köşe yazarlığı yaptıktan sonra Vatan Gazetesine geçti. Yayman, çözüm süreci kapsamında başlatılan Akil İnsanlar Heyetinde yer aldı.
Prof. Dr. Ruhi Ersoy - MHP Genel Başkan Başdanışmanı
Prof. Dr. Ruhi Ersoy - MHP Genel Başkan Başdanışmanı
Ruhi Ersoy, 2 Aralık 1972’de Osmaniye’de doğdu.
Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu.
Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktora çalışmasını tamamladı.
Kayseri’de Türk dili ve edebiyatı öğretmenliğine başladı. Gaziantep Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne öğretim görevlisi olarak atandı. MHP 10. Olağan Kurultayında MYK Üyesi seçildi. Aile, Kadın ve Engellilerden Sorumlu Divan Başkan Yardımcılığına getirildi.
Ruhi Ersoy, iyi düzeyde İngilizce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.
Doç. Dr. M. Mücahit Küçükyılmaz- Cumhurbaşkanı Başdanışmanı
Doç. Dr. M. Mücahit Küçükyılmaz- Cumhurbaşkanı Başdanışmanı
9 Ağustos 1977’de Antalya, Kumluca’da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı üniversitede Siyaset Bilimi alanında “Türkiye’de Demokrasinin Toplumsallaşması ve Siyasal İslam’ın Rolü: Milli Görüş Geleneği” konulu yüksek lisans tezini hazırladı. Doktorasını Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü’nde medya ve güvenlik sektörü üzerine yaptı. Anlayış dergisinde editörlük, SETA Vakfı’nda iletişim koordinatörlüğü ve TRT1’de yayımlanan Enine Boyuna ile TRT Haber’de yayımlanan Sosyal Medya programlarında yayın danışmanlığı yapan Küçükyılmaz, Mostar dergisinde sosyo-politik gündeme ilişkin makaleler yazdı.
2015 yılında Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı olarak göreve başlayan Küçükyılmaz, 2019 itibariyle Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görev yapmaktadır.; Cumhuriyet Dönemi Türk Siyasal Tarihi, Asker-Siyaset İlişkileri, Devlet Kuramı, Medya Etiği, Medyatik Görüntü ve Gerçeklik İlişkisi gibi konularla ilgileniyor.
Nedim Şener – Gazeteci
Nedim Şener – Gazeteci
1990 yılında İstanbul Üniversitesinde, “Uluslararası Ticaret ve Türkiye’nin Dünya Ekonomisine Eklemlenmesi” başlıklı teziyle, iktisat dalında yüksek lisansını tamamladı. Gazeteciliğe 1992 yılında Dünya gazetesinde başladı. 1994 yılında çalışmaya başladığı Milliyet gazetesindeki işine Mayıs 2011’de son verildi. Ocak 2010’dan Mart 2011’e kadar Posta gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Yolsuzluk, terör finansmanlığı, Susurluk olayı, Hrant Dink suikastı, cemaat ve istihbarat konularında kitapları yayımlanmıştır.
Yalçın Arı – TRT Sosyal Medya
Yalçın Arı – TRT Sosyal Medya
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla ilişkiler ve Reklamcılık bölümünden mezun oldu. Ardından Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri’nde Master’a devam etti. Uluslararası Basın Enstitüsü gazetecilik okulunu bitirdi. TRT Haber’de 3 yıl boyunca Sosyal Medya adlı bir program yaptı. Hala TV programları ve belgesel yapımlarına devam ediyor. Sosyal Medya, yeni nesil gerçekler, modern dünyanın yaşadığı iletişim meseleleri çalışma alanlarını oluşturuyor.
Dr. Murat Yılmaz - Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi
Dr. Murat Yılmaz - Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi
Yılmaz siyasi ve sosyal konularda çalışmalar yapmaktadır. Halen Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu üyesidir.
Av. Cahit Özkan - AK Parti TBMM Grup Başkanvekili, Denizli Milletvekili
Av. Cahit Özkan - AK Parti TBMM Grup Başkanvekili, Denizli Milletvekili
Denizli / Çivril – 1976, Süleyman, Neriman.
Avukat; Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladı. Londra’da Hukuk İngilizcesi üzerine öğrenim gördüm. Kocaeli Üniversitesinde Özel Hukuk alanında, İstanbul Bilgi Üniversitesinde İnsan Hakları alanında yüksek lisans yaptı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde Yargılama Usulü konulu yüksek lisans hazırladı.
Üniversite yıllarında International Law Student Association ve İstanbul Genç Girişimciler Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Yeşilay Zeytinburnu Şube Başkan Yardımcılığı, Uluslararası Hukukçular Birliği Genel Sekreter Yardımcılığı, Anayasa Hukukçuları Derneği Genel Sekreterliği, Uluslararası Hukuk Merkezi, Hukukun Üstünlüğü Platformu ve Hukukçular Derneği Başkanlıkları olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunda görev yaptı. Uluslararası Anayasa, Uluslararası Tahkim ve Türkiye’de ve Dünyada Ceza Reformları Kongreleri, Yargı Reformu Sempozyumu gibi projeler Sivil olmak üzere pek çok ulusal ve uluslararası organizasyon aldı. Kamu ve özel hukuk alanında makaleleri yayımlandı. Polis Akademisinde görevlisi olarak İnsan Hakları dersleri verdi. İdeal Hukuk dergisini yayımladı ve internet sitesini kurdu. Hukuk Dünyası Dergisi Genel Yayın Yönetmenliği ve Editörlük yaptı. Uluslararası Anayasa Kongresi Tebliğler, Anayasa Teorisi, Uluslararası Hak İhlalleri isimli kitaplar ve Anayasa Hukuku Mevzuatı gibi yayınların çıkmasına katkı sundu.
26. Dönemde Denizli Milletvekili seçildi ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeliği yaptı. AK PARTİ Grup başkanvekilidir.
Av. M. Levent BÜLBÜL - MHP Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili
Av. M. Levent BÜLBÜL - MHP Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili
1980 Sakarya doğumlu olan Bülbül, Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Ana Bilim Dalı İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalında yüksek lisansını tamamladı. Sakarya ilinde serbest avukatlık yaptı. 2009-2013 yılları arasında MHP Hendek İlçe Başkanlığı, 2013-2018 yılları arasında Milliyetçi Hareket Partisi Sakarya İl Başkanlığı görevlerinde bulundu. TBMM 27. Dönem Sakarya milletvekilidir. Evli ve iki çocuk babasıdır.
Dr. Ufuk Uras
Dr. Ufuk Uras
İstanbul-Üsküdar doğumlu olup baba tarafı Sivas-Divriği, anne tarafı ise Balkan Savaşları döneminde Bulgaristan’ın Varna şehrinden göç etmiştir.[1] Kadıköy Anadolu Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı. Milletvekili seçilene kadar İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yardımcı doçent doktor olarak görev yaptı.
1996 yılında ÖDP’nin kurucu genel başkanı oldu ve 5 dönem, 10 yıla yakın süre genel başkanlık yaptı. 2007 genel seçimlerine bağımsız aday olarak katıldı ve İstanbul 1. Bölge’den Türkiye Büyük Millet Meclisi 23. Dönem üyeliğine seçildi. Bu tarihten sonra sırasıyla Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi üyesi oldu.
Doç. Dr. Nebi Miş – SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü
Doç. Dr. Nebi Miş – SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü
Lisans (2003) ve yüksek lisans (2005) eğitimini Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamlayan Nebi Miş, doktorasını (2012) “Türkiye’de Güvenlikleştirme Siyaseti 1923- 2003” başlıklı teziyle tamamladı. Doktora sürecinde bir yıl süreyle Belçika Katholieke Universiteit Leuven’de araştırmacı olarak bulundu. Siyasal sistemler ve kurumlar, demokratikleşme, Kürt meselesi, sivil-asker ilişkileri, Türkiye’de güvenlik siyaseti, İslamcılık ve Ortadoğu’da demokratikleşme konuları üzerinde çalışmaktadır. Ayrıca bu konularda İngilizce ve Türkçe makaleleri yurt içinde ve dışında farklı akademik dergilerde yayınlanmıştır. Demokrasi Nöbetleri: Toplumsal Algıda 15 Temmuz Darbe Girişimi, Türkiye’de Siyasal Sistemin Dönüşümü ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi, AK Parti’nin 15 Yılı: Siyaset, Turkey’s Presidential System: Model and Practices kitaplarının ortak yazar ve editörüdür. Halen Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde ve Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü’nde dersler vermektedir. Aynı zamanda SETA Siyaset Araştırmaları direktörlüğü görevini yürütmektedir.
Prof. Dr. Ahmet Gökcen - Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Ahmet Gökcen - Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi
07.02.1960 yılında Salihli’de doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Salihli’de tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1984 yılında mezun olmuş, 1985’te avukatlık ruhsatını alıp avukat olarak çalışmaya başlamıştır. Aynı yıl Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi (Ceza ve Ceza Usul Hukuku Anabilim Dalı)’ na araştırma görevlisi olarak atanmış ve İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde yüksek lisans derslerine başlamıştır. 1987 yılında “Tanzimat Dönemi Osmanlı Ceza Kanunları ve Bu Kanunlardaki Ceza Müeyyideleri” isimli tezi ile yüksek lisansını bitirmiş, akabinde doktora programına kaydolmuştur.
1989-1991 yılları arasında doktora çalışmaları için DAAD bursuyla Almanya’da bulunan Max-Planck Enstitüsünde çalışma yapmış ve 1993 yılında İ.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsünden (Hukuk Fatültesi) “Doktora Derecesi” almıştır.
1995 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesine “Yrd. Doç. Dr.” olarak atanmış, 2000 yılında “Doçent” unvanını almış 15/06/2006 tarihinde ise Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Ceza ve Ceza Usul Hukuku Anabilim Dalında “Profesörlük” kadrosuna atanmıştır.

01.06.2005 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Ceza Mevzuatının oluşturulması aşamasına fiilen katılmış bu meyanda TBMM Adalet Komisyonunda Danışman olarak görev yapmış, kanunun yürürlüğe girmesi öncesinde ve sonrasında hakimlere savcılara ve avukatlara yönelik olarak yapılan sayısız toplantılarda yeni ceza mevzuatını tanıtıcı konuşmalar yapmıştır.
19.04.2004 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından Bilgi Edinme ve Değerlendirme Kurulu üyeliğine atanmıştır. Bu yıllarda Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesinde ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurullarında çalışmıştır.
22.10.2010 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyeliğine seçilmiştir. HSYK’nda 2. Daire üyesi olarak çalışmış ve dönem sonunda kendi isteği ile Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki görevine dönmüş olup halen bu fakültede öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.
Marmara Üniversitesinin yanında ülkemizin birçok hukuk fakültesinde ve polis okullarında branşı ile ilgili dersler vermeye devam etmektedir.

Prof. Dr. Murat Balcı - FSM Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Murat Balcı - FSM Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi
2002 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 2004 yılında Yüksek lisansını ve 2009 yılında doktorasını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Anabilim Dalında tamamladı.
2010 yılında Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku alanında Yardımcı Doçent unvanını aldı ve Doğuş Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölümü Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalında göreve başladı. 2013 yılında Doğuş Üniversitesi’ndeki görevinden ayrıldı ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde göreve başladı. 2014 yılında Doçent oldu. 2019 yılında ise Profesör unvanını aldı. Halen Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölümü Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalında Profesör olarak görev yapmaktadır.
Hukuk alanında yayımlanmış on sekiz kitabı ve birçok makalesi bulunmaktadır.
Dr. Serdar Korucu – Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi
Dr. Serdar Korucu – Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi
Av. Dr. Ramazan Arıtürk – İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Öğretim Üyesi
Av. Dr. Ramazan Arıtürk – İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Öğretim Üyesi
Elmadağ Hukuk Bürosunun kurucusudur. Çalışmaları çoğunlukla şirketler ve ticaret hukuku, ceza hukuku, finans ve gayrimenkul hukuku alanlarında yoğunlaşmıştır. Şirket danışmanlığı, sözleşme müzakereleri, şirket birleşme ve devralmaları ile yine şirketlerin yeniden yapılandırılması ve tasfiyesi işlemlerinde oldukça deneyimlidir. Birçok ulusal ve uluslararası tahkim davaları ile yerel mahkemelerde görülen hukuk davalarında yerli ve yabancı müvekkilleri temsil etmiştir.
Ramazan Arıtürk ayrıca uluslararası finans ve bankacılık, Uluslararası finans kuruluşları ve yabancı stratejik yatırımlarla ilgili olarak proje finansmanı alanında da şirketlere ve kurumlara danışmanlık vermektedir.

Eğitim

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Lisans, 1993
Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı, Yüksek Lisans, 2008
Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı, Doktora, 2011

Av. Mehmet Uçum - Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili
Av. Mehmet Uçum - Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili
19 Mayıs 1965 Kars doğumlu. Evli. Bir çocukları var. 1982 yılında üniversite eğitimi için Kars’tan İstanbul’a geçti. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yabancı dili İngilizce. Yirmi yedi yıl İstanbul’da serbest avukat olarak çalıştı. Ağırlıklı çalışma alanı İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku oldu. Basın Hukuku, Ceza Hukuku, Tazminat Hukuku, İdare Hukuku, Fikri Haklar ve Politik Anayasa Hukuku alanında çalışmalar yürüttü. Tesev’in Anayasa İzleme Raporlarının yazarları arasındadır. Tesev’in demokratikleşme programında yer alan çeşitli çalışmalarda danışmanlık ve hakemlik yaptı (2010-2014). 2015 yılı Şubat ayında kurulan Kamusal Politika ve Demokrasi Çalışmaları Derneğinin (PODEM) kurucu başkanlığını yaptı. 25. Dönem Kars Ak Parti Milletvekilliği görevinde bulundu. Halen Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanıdır.
Av. Özlem Zengin - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı
Av. Özlem Zengin - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı
1969 yılında Tokat’ta doğdu. Avukat; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1990 yılında mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Din Sosyolojisi alanında yüksek lisans yaptı. Serbest avukat olarak çalıştı. Medya alanında çalışmalar ve televizyon programları yaptı. 2003 yılında AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. 2005’ten itibaren İl Başkan Yardımcısı olarak Tanıtım ve Medya Başkanlığı görevini üstlendi. 2011 yılına kadar devam eden bu süreçte fasılasız üç dönem İl Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 12 Mayıs 2012’de 3. Olağan İstanbul İl Kadın Kolları Kongresinde AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanlığına seçildi ve Mart 2015 tarihine kadar bu görevini sürdürdü. 25. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. 2016-2018 yılları arasında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı olarak görev aldı. 27. Dönemde Tokat Milletvekili olarak seçilen Zengin, Temmuz 2018 – Mart 2021 tarihleri arasında AK Parti Grup Başkanvekilliği görevini yaptı.
Dr. Levent Korkut – Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi
Dr. Levent Korkut – Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi
1986 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1995 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Kamu Hukuku Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladıktan sonra, Amerika’da Chicago Üniversitesi “Student-at-Large” programına devam etti. 2003 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Kamu Hukuku alanında doktorasını tamamladı. 1992-2001 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Departmanı’nda araştırma görevlisi olarak çalıştı. 2010 yılında Yrd. Doçent oldu. Çeşitli uluslararası projelerde uzman olarak çalışan Levent Korkut, Hacettepe Üniversitesi’nde insan hakları hukuku konusunda ders vermektedir. Levent Korkut, 2004 – 2006 tarihleri arasında Uluslararasi Başkanlığı yaptı. Uluslararası Af Örgütü Uluslararası Yönetim Kurulu Üyeliğini sürdürüyor. Korkut ayrıca İHOP Yönetim Kurulu üyesidir. Levent Korkut aynı zamanda Medipol Üniversitesi öğretim üyesidir. Yrd. Doç. Dr. Levent Korkut, 2012’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından, Türkiye İnsan Hakları Kurumu’nun bünyesinde kurulan İnsan Hakları Kurulu’na atandı. Levent Korkut’un insan hakları, ayrımcılık, eşitlik vb. konularda pek çok makalesi ve çevirisi de bulunmaktadır.
Dr. İsrafil Kuralay – İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Dr. İsrafil Kuralay – İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
1965 Erzurum’un Tortum ilçesinde doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yüksek lisans yaptı. İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.
TRT’de, TGRT’de görüntü yönetmeni ve yapımcı-yönetmen olarak görev yaptı.
İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeliği, UTESAV Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevinde bulundu. 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Üyeliği yaptı. BSF(Bilim Sanat Felsefe) Akademisi Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.
Çok sayıda televizyon programı, belgesel, siyasi kampanya, marka ve iletişim kampanyalarına imza attı.
Yedirenk İletişim Yapım firmasının kurucu ortağı ve genel müdürü. İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi. MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi. Sürekli basın kartı sahibi. Evli ve iki çocuk babası olan Kuralay, orta derecede İngilizce, Arapça ve Fransızca bilmektedir.
Av. Hüseyin Öz - HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı
Av. Hüseyin Öz - HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı
İdris Kardaş
İdris Kardaş