DEMOKRATİK HUKUK DEVLETİNİ YENİDEN DÜŞÜNMEK SEMPOZYUMU – 4

Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğu 29 Ekim 1923 tarihinden bu yana 27 Mayıs 1960, 12 Eylül 1980 ve 28 Şubat 1997 tarihlerinde askeri darbelere, sonuncusu 15 Temmuz 2016 tarihinde olmak üzere de pek çok darbe girişimine maruz kaldı. Belki dünya tarihinde ilk kez halk, 15 Temmuz askeri darbe girişimine silah kullanmadan karşı koyarak dış destekli bu darbe girişimini başarıyla püskürterek demokrasi zaferine imza attı.

Tarihimizde yaşanan bütün bu darbe deneyimlerini paylaştığımız sempozyumlarımızın ilki 27 – 29 Şubat 2016 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cemil Bilsel Konferans Salonunda, İkincisi 13 Temmuz 2017 tarihinde İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası Doktora Salonunda Üçüncüsü ise 16 Temmuz 2018 tarihinde İstanbul Üniversitesi Cemil Bilsel Konferans Salonunda gerçekleştirilmiştir.

İstanbul Üniversitesi’nin iş birliği ile Türkiye Hukuk Platformu, Anayasa Hukukçuları Derneği, Uluslararası Hukukçular Birliği (UHUB) ve T.C. İçişleri Bakanlığının ortaklaşa düzenlediği “Demokratik Hukuk Devleti Yeniden Düşünmek  Sempozyumu – 4” Adalet Bakanımız Sayın Abdulhamit Gül Bey’in ve İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu Bey’in katılımlarıyla14-15 Temmuz 2020 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonunda düzenlenecektir.

İki gün sürecek sempozyum, 6 oturum olarak düzenlenecektir. Bu oturumlarda alanında uzman akademisyenler ve kişilerce ele alınacak konular detaylı bir şekilde tartışmaya açılacaktır. Demokratik Hukuk Devleti, Siyasi Kültür-Demokrasi İlişkisi: Anti Demokratik Yöntemleri Dışlamak, Demokrasi Mücadelesi Olarak Darbe Yargılamaları, 2. Yılında Cumhurbaşkanlığı Sistemi, Yargı Reformu, Uluslararası Düzen ve Hukuk, sempozyumda ele alınacak üst başlıklardır.

Düzenleme Kurulu

HEYETLER

Düzenleme Kurulu
Süleyman Soylu – İçişleri Bakanı
Prof. Dr. Yavuz Atar – Anayasa Hukukçuları Derneği Başkanı
Prof. Dr. Mahmut Ak – İstanbul Üniversitesi Rektörü
Av. Necati Ceylan – UHUB Genel Sekreteri

Danışma Kurulu
Prof. Dr. Faruk Bilir
Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal
Prof. Dr. Haluk Alkan
Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel
Prof. Dr. Muharrem Kılıç
Doç. Dr. Köksal Büyük
Dr. Levent Korkut
Dr. Murat Yılmaz
Av. Reşat Petek
Av. Ömer Faruk Kalaycı

Yürütme Kurulu
Dr. Murat Yılmaz
Dr. Levent Korkut
Av. Ahmet Akcan
Arş. Gör. Ömer Temel

Genel Koordinatör
Av. Ahmet Akcan